İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Sanat Üzerine Bir Kalem Yazı”


Yazan: Kadir Arslan

Milattan binlerce yıl önce nihayet birileri eline bir nesne alıp ve o nesneyi iz bırakacak bir araca dönüştürerek sanatın temellerini atmış oldu. En azından ben öyle düşünüyorum. Geçen izlediğim bir belgeselde şempanzeler güzel görünmek için kulaklarına küpe niyetine otlar asıyordu; fakat bunu bizden taklit ederek mi öğrendiler yoksa bizim de ilk sanatsal deneyimlerimiz moda üzerinden mi gerçekleşti emin değilim. İlk deneyimin resim olduğu konusunda kalıcı ve büyük deliller mevcut aslında. Dağlarda ve henüz günümüz insanlarının bile zor yetişebildiği kuytu yerlerde ya da mağaralarda çok eskiye tarihlenen resim ve çizimler var. Ortaya çıkan ilk sanat deneyim müzik de olabilir aslında, alkışlarla tempo tutmayı ya da bir sopayı bir yüzeye vurararak belirli ritmik sesler çıkarmak… Mimari ? Edebiyatın ilk örnekleri 5000 yıl öncesine kadar gitse bile yeni sayılır aslında. Sinema ve diğerlerini saymama bile gerek olmadığını siz de takdir edersiniz.

Modern olarak nitelenen zamanda sanat birçok konudan sadeleştirilip ayrı bir yapı kazanmaya başlayınca sanatın ne olduğu, ne olmadığı ya da ne olması gerektiği bitmek bilmeyen bir tartışma konusu oldu. Yeni form ve tekniklerin keşfiyle de sanattaki değişim aşırı hızlandı ve muğlaklıkları da beraberinde getiren bu hızlı dönüşümler birçok akımın da var olmasının temellerini oluşturdu. Usta çırak ilişkisiyle nesilden nesile geçen bilgiler akademik bir niteliğe dönüşürken bağımsız sanatçıların örgütlenmesiyle de ortaya çıkan akımlar sayesinde de muğlaklıklar aşılıp sanatın her bir dalı durmadan yeni fikirler ve yapılarla dolup taştı. Kendini var edebilmiş bir sanatçının yapıtları ve tekniği muhataplar aşina oldukça kabul ediliyor ve akedemiye dahil ediliyor. Bugün resim sanatında akademilerde her türlü bilgi işleniyor ama sanırım sadece müzik alanındaki akademi buna direniyor. Konservatuarda metal müzik ya da tekno müzik eğitim dahilinde değil diye biliyorum.

Ben ressamım ve aslında belki de resim sanatı üzerine odaklanmam daha doğru olacak. Bugün yazının içinde sadece birkaç basit soru sormak istedim o kadar. Fırsat buldukça da yazmaya devem edeceğim. Zamanla da paydaşlarla (okurlarla) konuları daha derinlemesine analiz ederiz.


2 Yorum

  1. Atila Aktürl Atila Aktürl 22/11/2018

    Rezim öpretmek çok güzel.ğstelik zaman geçtikçe o genç resim öğrencileri farklı,dibamik bakış açıları ile yeni bakışlar kazandırıyor resim yapan öğretmenlerine .yolun açık olsun hep resim olsun.

    • Kadir Arslan Kadir Arslan 22/11/2018

      teşekkürler üstadım <3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.