İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Satranç Müzesi’nden Sanata Destek!


Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’nden sanata destek geldi. Sanatseverler, Ankara Esenboğa Havalimanı’nda sergilenen“MAT Sergisi” ve “100Yüz100Ülke Sergisi” ziyaretçileri ile buluştu. ‘Anadolu Medeniyetleri’ temalı büyük satranç taşlarından oluşan ‘”MAT Sergisi’’, 4 Mayıs’a kadar ziyaret edilebilirken, Fotoğraf Sanatçısı Mustafa Çankaya’nın kişisel projesi niteliğinde olan “100Yüz100Ülke Sergisi” ise TAV Galeri’de 21 Nisan tarihine kadar görme şansına sahip olacaklar.

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Müze Kurucusu ve aynı zamanda Nurus’un Onursal Başkanı olan Akın Gökyay, iki ayrı sergiye hem firma hem de vakıf olarak destek vermekten mutluluk duyduklarını kaydetti. Gökyay, “Kültür ve sanat toplumun gelişmesinde en etkili temel taşlarıdır. Bu konuda herkes üzerine düşeni yapmalı. MAT Sergisi gerçekten görenleri kendisine hayran bırakıyor. 100Yüz100Ülke Sergisi’nde de havalimanlarında ilginç insan manzaralı ile bizi kıtalar arası yolculuğa çıkarıyor. Nurus ve Satranç Müzesi olarak Esenboğa Havalimanı’na giden herkese bir sanat şöleni sunuyoruz. Yolunuz düşmese bile bu iki güzel sergiyi görmek için fırsat oluşturmanızı tavsiye ederim Anadolu’yu ve Dünyayı gezmek ve görmek istiyorsanız, bu sergileri mutlaka ziyaret etmelisiniz” diye konuştu.

ANADOLU MEDENİYETLERİ SATRANÇ TAHTASINDA

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin Gökyay Vakfı Satranç Müzesi desteğiyle Anadolu Medeniyetleri’nden esinlenerek hazırladıkları “MAT Sergisi”nde sanatçılar, Neolitik Çağ ana tanrıça figürlerinden; Erken Tunç Çağı geyik formlarına kadar çeşitli sembolleri satranç taşına uyarladı. ‘Anadolu Medeniyetleri’ temalı büyük satranç taşlarından oluşan sergi, Satranç Müzesi iş birliği ile Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü Başkanı Prof. T. Emre Feyzoğlu koordinatörlüğünde hazırlandı.

100 YÜZ 100 ÜLKE

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’nin de en büyük destekçilerinden biri olan Nurus sponsorluğunda açılışı yapılan “Mustafa Çankaya’nın 100Yüz100Ülke’’ sergisi TAV Galeri’de sergileniyor. Sergi, Mustafa Çankaya’nın Atatürk Havalimanı’ndan transit geçen binlerce yolcudan ilham alarak başlattığı ilk kişisel projesi olma özelliği taşıyor. Projenin amacı, 100 farklı ülkeden 100 farklı insanın portresini çekerek havalimanının çok sayıda farklı yolcu tarafından kullanıldığını ve bu yolcuların kültürel çeşitliliğini belgelemek. Proje, tek bir alanda farklı ülkelerden insanların fotoğrafları ile benzersiz nitelikte.


Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.