İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Şerif Kino’nun “Kim Donkişot-2” Resim Sergisi Donkişot Sanat Cafe’de


Şerif Kino’nun “Donkişot” serisinin son sergisi “Kim Donkişot- 2”,  Donkişot Sanat Cafe’de 15 Mart tarihinde sanatseverler ile buluştu. Sergi 11 Nisan’a kadar ziyaret edilebilecek.

1992 yılına Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim bölümü Prof.Dr. Nüzhet Kutluğ atölyesinden mezun olan sanatçı, eserlerini İstanbul ve Kızıltepe’de bulunan  atölyelerinde üretiyor.

1995’ten bu yana ise İsveç Borlönge’den Mardin’e , Erzurum’dan İstanbul’a kadar uzanan farklı coğrafya alanlarında, çok sayıda kişisel ve karma sergi gerçekleştirdi.

Şerif Kino, resimlerinin ilham kaynağı olarak Cervantes’in ‘’Don Kişot’’ adlı eserini gösteriyor.

Don Kişot herkesçe bilindiği üzere İspanyol romancı Miguel de Cervantes Saavedra’nın romanı ve aynı zamanda bu romandaki asıl şahsiyetin adıdır. Romanda Don Kişot, Şövalye serüvenleri ile kendini şövalye sanan yaşlı ve aristokrat bir şahsiyettir.

Ülkemizi yurt dışında temsil etmiş olan değerli sanatçımızın kişisel sergileri;

1995 Nini Galeri Börlange / SWEDEN / İSVEÇ
1996 Nini Galeri Börlange / SWEDEN / İSVEÇ
1997 Nini Galeri Börlange / SWEDEN / İSVEÇ
1998 Çatı Sanat Evi / Teşvikiye / İSTANBUL
2004 Temore Sanat Galerisi / Şişli / İSTANBUL
2005 Kadıköy Sanat Galerisi / İSTANBUL
2007 Kadıköy Ütopya Platform Sanat Galerisi / İSTANBUL
2008 Dionisos Sanat Atölyesi İstanbul
2009 Ütopya Platform Galeri İstanbul
2010 Uluslararası Resim Sempozyumu / MARDİN ( Küratör)
2010 TÜYAP Uluslar arası Resim Fuarı / ISTANBUL
2011 Uluslar arası Resim Sempozyumu 2 /MARDİN
2011 Oda Sanat Galerisi / ISTANBUL
2011 Insanbul Sanat Evi / ISTANBUL  olmak üzere yıllar içinde karma sergiler ve küratörlüğünü üstlendiği birçok proje ile devam etti.

Sanatçının resimlerini değerli kültür adamımız  Emre Zeytinoğlu ise şu sözlerle ifade ediyor;

“Bu figürler, sanki yaşanmış bir olaydan sonra, her an bir şey olacakmış duygusu içindedirler ki izleyiciye de bu duyguyu aynen yansıtırlar. Öte yandan söz konusu aciliyeti yansıtan ve bu anlamda hep eylem halinde bulunan siluetler arasına, bazı sembol figürler de yerleştirilmiştir. Bunlar kimi zaman bir Don Kişot, kimi zaman bir Şarlo’dur; belki de onlar tuvalde geçen olayı denetleyen ve o olayın seyri karşısında nasıl düşünebileceğimizi, neler yapabileceğimizi ya da bir izleyici olarak hangi konumda bulunduğumuzu, ironik açıdan gösteren işaretlerdir. Kimi zaman da tuvalde yine siluetler halinde nesneler ile karşılaşırız: Bir tank, bir uçak ya da şiddeti, savaşı çağırıştıran diğer şeyler… Bunlar da ilk bakışta o rahatlatıcı, ideal bir yaşam alanı gibi görünen mekânda yerlerini alırlar. Ne var ki Şerif Kino’nun resimlerinde bunlardan hiçbiri, mekânın durağanlığının önüne geçmez, ortalığa rahat kaçırıcı, olağan dışı mesajlar yaymaz. Mekânın yaşam sevincine yönelik atmosferi, bunların tümünü emer ve olası bir karamsarlığı yok eder; oysa bir tedirginliği korum aktan da asla vaz geçmez.”


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.