İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sevinç Çiftçi “Ters Yüz II” Sergisi ile Galeri Diani’de

‘Ne masum, ne suçlu, ne vahşi, ne medeni, ne içerisi, ne de dışarısı, ne dip, ne yüzey, ne çocuk, ne yetişkin ve, ne şimdi, ne de geçmiş. Araftayız… Yolculuk güzel olan…

Son dönemde göründüğünün aksini de barındıran o kısa anların peşine düştüğümü ve bu serüvenin beni insan doğasındaki ikiliklere (duality) yoğunlaşmaya götürdüğünü fark ettim. Bu ikiliklerin içinde, tersten bakabildiğimiz anlarda masum olanın vahşi, “şimdi”de olanın geçmişte olduğunu farkederiz. Sosyal giysilerimizden sıyrıldığımız anlarda içeriye sızan ışık bizi türlü maceralara ve doğduğumuz andaki bilince davet eder. Hatırlamadığımız sonsuz zamanlara…’

Sevinç Çiftçi

Galeri Diani 16 Kasım – 3 Aralık 2019 tarihleri arasında son yıllarda figüratif resimde isminden çokça bahsettiren genç temsilcilerinden ressam Sevinç Çiftçi’nin İnsanın iç dünyasında ve doğasında barındırdığı ikiliği izleyiciye aktardığı “Ters Yüz II” adlı sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sanatçı Sevinç Çiftçi’nin gerçekleştireceği serginin ilkini 2018 yılının Ekim ayında Berlin’de aynı tema ile sanatseverlerin beğenisine sunmuş ve bu temaya devam edeceğini hatta çok uzun soluklu olacağını da belirtmektedir. Serinin ikinci sergisi olan ‘Ters Yüz II’ sergisinde yağlı boya resimlerin yanı sıra karışık teknikle ürettiği kağıt işlerin de yer aldığı bir seçki ile sanatseverlerin karşısına çıkacak.

Tersyüz etmek, içi dış ile değiş tokuş etmek basitçe. Ama böylesine ufak bir yer değiştirme sonucunda bir anda olguların ve nesnelerin görünmeyen, öteki yüzüyle karşı karşıya kalmak olduğunu söyleyen Özcan Türkmen; tersyüz edişlerin ve tersyüz oluşların, insan yaşamına asıl anlamını katan bilincin, özgür emeğin yolculuğu olduğunu ve Sevinç Çiftci’nin resimlerinde, hayvanlardan çocuklara, endüstriyel tüketim ürünlerinden evlere, iç mekanlara uzanan bir konu ve imge çeşitliliği içinde, sanatçının, duyarlılıkla ötekinin öyküsüyle buluşup örtüşen kişisel yolculuğunun uğraklarına tanıklık ettiğini belirtiyor.

Sevinç Çiftçi’nin sanat yolculuğunda başlıca konularından birini oluşturan çocuklar yine bu ikilik teması içinde yeralıyorlar. Kimi eserlerde çocuklar, bize geleceğin büyükleri olarak, büyüdükçe başka bir dünyaya doğru itildikleri ölçüde çocuk kalamayışlarıyla görünüyorlar, kimilerinde ise saflık ve kırılganlıklarıyla izleyicilerin karşısına çıkıyor.

Sanatçının ‘Ters Yüz II’ sergisi, izleyicileri yaşamın sarsıcı karşıtlıklarının (medeni ve vahşi, masum ve suçlu, meşru ve yasak, gibi onay mekanizmalarının) önümüze çıkardığı geniş olasılıklar evreninde gezdirecek.

Sevinç Çiftçi

1976 İstanbul doğumlu olan sanatçı 1997 yılında M.Ü.G.S.F resim bölümünden mezun oldu. Sinema ve televizyon alanında sanat yönetmenliği mesleğini 10 yıl boyunca sürdürerek, birçok proje için kostüm ve dekor tasarımı gerçekleştirdi. Sonrasında Türvak Sinema Televizyon okulunda sanat yönetmenliği eğitimi veren Çiftçi, 2008 yılında Oluşum Drama Enstitüsü’nde “Drama Liderlik Programı”nı tamamlayarak, aynı kurumda “Sanat Akımları ve Drama” konulu dersi yürüttü. Birçok bienal ve fuarda çocuklarla drama atölyeleri gerçekleştirdi. 2012 yılında İtalya’da Florance Academy of Art ‘Painting Figure in Oil’ programına katılan sanatçının eserleri, ulusal ve uluslararası resim sergilerinde yer aldı ve kişisel sergiler açtı. Sanatçı Sevinç Çiftçi halen İstanbul’daki atölyesinde çalışmalarına devam ediyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code