İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sır Olanın Peşinde: Osmanlı Tasavvuf Kültürü ve Elyazmaları

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü (İAE), “Hafıza-i Beşer” sergisi kapsamında düzenlediği konuşmaların altıncısında, tarihçi M. Baha Tanman’ı ağırlıyor. Enstitünün YouTube kanalında canlı olarak yayınlanacak konuşmada, İstanbul’daki tasavvuf kültürü ve bu kültürün yazma eserlere nasıl yansıdığı ele alınacak.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü (İAE),  “Hafıza-i Beşer: Osmanlı Yazmalarından Hikâyeler”  sergisi kapsamında düzenlediği konuşmalara, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Elyazması Koleksiyonu’ndaki tasavvuf yazmalarına odaklanan bir konuşmayla devam ediyor. Osmanlı mimarlık kültürü konusundaki akademik çalışmalarıyla bilinen, aynı zamanda enstitünün Bilim Kurulu Başkanı olarak görev yapan M. Baha Tanman’ın gerçekleştireceği konuşmada, Osmanlı’daki iki köklü kültürün, tasavvuf ve elyazmalarının birbirine etkisi mercek altına alınacak.

Tekkelerde üretilen yazmalar ışığında Osmanlı tasavvuf kültürü

Dinin bâtıni boyutunu temsil eden tasavvuf ve sufi tarikatları, Osmanlı toplum hayatının hemen her boyutunu etkilemiş, hatta spor ve dinlence gibi birtakım gündelik işlevler bile tarikatların denetimi altına girmişti. Düzeni sarsacak eğilimler söz konusu olmadığı sürece, saltanat ve ulema sınıfı ile tarikatlar arasındaki ilişkiler belirli bir denge içinde devam etti. İstanbul, 19. yüzyılın sonlarında Bektaşilikten Mevleviliğe, Şazelilikten Bayramiliğe kadar belli başlı tarikatlara ait 300’den fazla tekkeye ev sahipliği yapmaktaydı. Bu tekkeler aynı zamanda tasavvufun farklı boyutlarına ilişkin sayısız yazmanın üretildiği mekânlar olma özelliği taşıyordu. Tasavvufun temel değerleri, tarikatın usul ve erkânı, önde gelen sufilerin eserleri, rüya tabirleri ve tasavvuf dünyasına dair daha birçok başka unsuru barındıran bu yazmalar bugün, Osmanlı tasavvuf kültürüne ilişkin oldukça zengin bir kaynak sunuyor.

Tarihçi M. Baha Tanman’ın “Sır Olanın Peşinde: Osmanlı Tasavvuf Kültürü ve Elyazmaları” başlıklı konuşması, 28 Mayıs Perşembe günü saat 18.00’de İstanbul Araştırmaları Enstitüsü YouTube kanalında  canlı olarak izlenebilir.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Elyazması Koleksiyonu açık erişimde!

Bilindiği üzere “Hafıza-i Beşer” sergisinin çok daha geniş kitlelere tanıttığı Suna ve İnan Kıraç Vakfı Elyazması Koleksiyonu’nun tamamı çevrimiçi erişime açıldı. Osmanlı entelektüel, sosyal ve kültürel yaşamın farklı unsurlarına dair oldukça zengin kaynaklar sunan koleksiyon, hem Osmanlı tarihçilerine hem de tarih ve edebiyat meraklılarına yeni bir kütüphane deneyimi sunuyor. Toplam 626 cilt ve 1311 eserden oluşan koleksiyona  dijital kütüphane kataloğu  üzerinden kolayca erişilebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir