İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sotheby’s, “Cinsiyet Eşitliği İhlali” Nedeniyle Müzayedeyi Erteledi

Sotheby’s Müzayede Evi, geçtiğimiz hafta gerçekleştirilmesi planlanan “Important 20th Century Design” adlı müzayedeyi, bazı önemli koleksiyonların “cinsiyet eşitliği” sorunu nedeniyle çıkan tartışmalar yüzünden erteleme kararı aldı.

Birkaç gün önce, müzayedeye katılan bir grup koleksiyoncu, açık artırmaya sunulan 66 eserden sadece 3’ünün kadın sanatçılara ait olması nedeniyle “cinsiyet eşitliği” ihlali yapıldığını belirttiler. İhbar üzerine Sotheby’s, müzayedeyi erteleme kararı aldı ve söz konusu koleksiyonların içinde yer alan bazı eserleri kadın sanatçıların yapıtlarıyla değiştirmeye karar verdi.

Ancak müzayede evi, erteleme kararının ardından satışın yapılmaması için teknik bir sorun yaşandığını ve müzayedeyi yapamadıklarını açıkladı. Sorunun ne olduğu açıklanmadı, ancak müzayede evi yetkilileri, satışın önümüzdeki haftalarda yapılacağını söylediler.

Sotheby’s, “Koleksiyonlarımızda cinsiyet eşitliği ve etnik çeşitlilik için çaba gösteriyoruz ve bu konuda daha fazla çalışacağız” açıklamasında bulundu.

Kaynak: https://www.artnews.com/art-news/news/sothebys-sale-glitch-art-postponed-gender-parity-scandal-1234662420/

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code