İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Stalin ile Churchill Arasında” Raflarda Yerini Aldı

Tarih profesörü Gabriel Gorodetsky’nin, SSCB Londra Büyükelçisi İvan Mihayloviç Mayski’nin 1932-1943 yılları arasında tuttuğu günlüklerinden derlediği Stalin ile Churchill Arasında, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları etiketiyle raflarda ki yerini aldı.

1932 yılından 1943 yılına kadar Sovyetler Birliği’nin Londra Büyükelçisi olarak görev yapan İvan Mihayloviç Mayski’nin büyüleyici ve özgün günlükleri, Sovyetler Birliği’nde 1930’lu yıllarda ve II. Dünya Savaşı yıllarında görev yapmış üst düzey yöneticilerin tuttuğu çok az sayıda günlük arasındadır. Çünkü Stalin rejiminde günlük tutmak, son derece tehlikeli bir girişimdi.

Günlükleri Rus arşivlerinde çalışırken bir tesadüf sonucu bulan tarih profesörü Gabriel Gorodetsky’nin, 15 yılı aşkın sürede, titiz bir çalışmayla notladığı ve yayına hazırladığı Stalin ile Churchill Arasında: SSCB Londra Büyükelçisi Mayski’nin Günlükleri (1932-1943), II. Dünya Savaşı öncesindeki ve sırasındaki olaylara çok farklı bir ışık tutuyor. Münih Antlaşması’ndan Molotov-Ribbentrop Paktı’na, Churchill’in savaşma kararlılığından Almanların Rusya’ya saldırmasına, “ikinci cephe” açılması tartışmalarından Türkiye’nin savaşa girmesi için yapılan baskılara kadar birçok konu deneyimli ve geniş haber kaynaklarına sahip bir diplomatın kaleminden günlüklere yansıyor.

Churchill, Chamberlain, Roosevelt, Lloyd George, Stalin, Molotov, Litvinov, Tevfik Rüştü Aras, İsmet İnönü gibi siyaset sahnesinin önde gelen isimleri kadar, Bernard Shaw, Mihail Şolohov ve Beatrice Webb gibi düşün ve edebiyat sahnesinin ünlü simaları da Mayski’nin portreler galerisinde kendilerine yer buluyorlar.

Stalin ile Churchill arasında kitap

Stalin ile Churchill Arasında, Deniz Berktay’ın özenli çevirisiyle İş Bankası Kültür Yayınları etiketiyle tüm kitapçılarda…

Gabriel Gorodetsky (1945):

Oxford All Souls College’da Quondam Üyesi ve Tel Aviv Üniversitesi’nde emeritus tarih profesörü olan Gabriel Gorodetsky, Kudüs İbrani Üniversitesi’nden tarih diplomasını aldıktan sonra, doktora tezini Oxford Üniversitesi’nde Rus Çalışmaları alanında yazdı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir