İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Steve McQueen’den Ayrımcılığa Karşı Başkaldırı Niteliğinde Bir Film: Small Axe: Mangrove

Mangrove, 12 Yıllık Esaret filmiyle Oscar kazanan dünyaca ünlü yönetmen Steve McQueen’in BBC’ye özel hazırladığı Small Axe (Küçük Balta) Antolojisi serisindeki 5 filmden yalnızca biri… Siyahi aktivistlerin Londra’da polis şiddeti ve ırkçılığa karşı direniş gösterdikleri Mangrove Yürüyüşünün 50. yıl dönümü 9 Ağustos’ta kutlanırken, bu mücadelenin izlerini aktaran filminin ilk resmi fragmanı geçtiğimiz hafta yayınlandı. Cannes Film Festivali seçkisinde yer alan projenin ilk filmi olan Mangrove çok yakında sinemaseverlerle buluşacak.

Film 1970 yılında bir protesto yürüyüşü sırasında Londra polisi ile çatışan 9 kişilik siyahi bir aktivist grubu olan Mangrove 9’un ve ardından kamuoyunda oldukça ses getiren duruşmanın gerçek hikayesini konu alıyor. Duruşma, Metropolitan Polisi içerisinde ırkçı nefretin neden olduğu davranışların ilk adli kabulü olarak tarihte yerini aldı.

Mangrove yürüyüşü ise 150 siyahi protestocunun 9 Ağustos 1970’de Londra’nın Notting Hill mahallesinde polisle çatışmasına dayanıyor. Göstericiler, Mangrove restoranı da dahil olmak üzere bölgedeki uzun süreli polis tacizine karşı protestolar düzenliyorlardı. Bu eylemlerin ardından yürüyüş liderlerinden dokuz isim tutuklandı ve isyanı kışkırtmakla suçlandı.

Türkçe karşılığı “küçük balta” olan Small Axe, adını Afrika kökenli “Siz büyük ağaçsanız biz de küçük baltayız” atasözünden alıyor. Seri, 1960’lı yıllardan 1980’li yılların ortalarına kadar uzanan, yaygın ırkçılığa ve ayrımcılığa rağmen hayatlarını kendi iradeleriyle şekillendirmeye çalışan Londra’nın Karayip Kökenli siyahi topluluğuna dair farklı hikayeleri ele alıyor. Mangrove ile başlayan antoloji Lovers Rock, Alex Wheatle, Education and Red ve White and Blue filmleri ile devam ediyor.

Dünyaca ünlü yönetmen Steve McQueen, sivil hareket tarihinde önemli bir yeri olan bu yürüyüşün 50. Yılını şu sözlerle kutladı; “9 Ağustos Pazar günü, dokuz masum siyah kadın ve erkeğin tutuklanmasına yol açan Mangrove Yürüyüşünden bu yana 50 yıl geçti. Nothing Hill’deki polis vahşetine karşı çıkan ve sonunda hak ettikleri üzere beraat eden bu dokuz kişinin cesaretini bir kez daha kutluyorum.”

Small Axe (Küçük Balta), BBC One için Turbine Studios, Steve McQueen’ne ait Lammas Park ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Amazon Studios ortaklığı ile hazırlandı. Bu yılın Eylül ayında ABD’de Amazon Prime Video’da prömiyeri yapılması beklenen projenin uluslararası dağıtımını ise BBC Studios üstleniyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir