İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TALHA UĞURLUEL “KUDÜS: ESKİ ŞEHİR” KİTABI İLE İNKILÂP KİTABEVİNDE


Talha Uğurluel’in, Arzın Kapısı Kudüs’ün devamı niteliğindeki Kudüs: Eski Şehir kitabı İnkılâp Kitabevi tarafından yayımlandı.

Kitapları, televizyon programları ve gezileriyle okurların, izleyicilerin beğenisini kazanan, anlatım dili ve üslubuyla tarihi herkese sevdiren Uğurluel, Kudüs: Eski Şehir kitabı ile okuyucularıyla yeniden buluşuyor.

Talha Uğurluel, Kudüs: Eski Şehir kitabında da ezberleri bozan pek çok tarihsel sürece yer veriyor.

Kitap, bir yandan fotoğraflar ve kent haritasıyla Kudüs tarihini sokak sokak bugüne taşıyarak sizi şehrin damarlarında gezdirirken bir yanıyla da görsel şölen sunuyor ve olayları, kentin tarihsel sürecini de yeniden günümüze taşıyor.

Talha Uğurluel

Manisa Demircili olan Talha Uğurluel, 1997 yılında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tarih bölümünden mezun oldu. Sekiz yıl özel radyolarda tarih programı yaptı. Yerli ve yabancı dergilerde birçok makalesi yayınlanmış olan Uğurluel’in, Çanakkale, Topkapı Sarayı, Kanuni Sultan Süleyman, Abdülhamid Han, Eyüp Kabristanlığı, Kudüs, Mekke, Medine, Edirne, Selçuklular ve Osmanlı mimarisi üzerine kitapları bulunmaktadır.

İki yıl imaj kitap çalışmaları yaptı. Mukaddes Emanetler, Timur’un Tüzükatı, Barbaros Hayreddin Paşa’nın Hatıratı ve Harp Mecmuası editörlüğünü yaptığı eserlerden birkaçıdır. Muhtelif turizm acentalarında Ar-Ge yönetmenliği yapan Uğurluel, iki dilde profesyonel turist rehberliği yapmakta olup yerli ve yabancı gruplar ile Türkiye ve dünyanın birçok ülkesine kültür gezileri düzenlemektedir.

Amerika’dan Yemen’e, Vietman’dan Bosna’ya birçok ülkede gerçekleştirdiği eğitim seminerlerine Türkiye içinde de hız kesmeden devam etmektedir.

Habertürk, “Öteki Gündem” programının üç yıl tarih danışmanlığını sürdüren Uğurluel, TRT Türk’te yayınlanan “Tarihin İzinde” programının da sunuculuk ve danışmanlığını gerçekleştirmiştir. Ayrıca TRT Radyo 1’de dört yıl boyunca “Konuşan Tarih” adlı programı sunmuştur.

Halen Gazi Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünde akademik çalışmalarını sürdürmektedir.

Arka Kapak Yazısı:

BİR HAYALİM VARDI!

Sanat tarihi çeşitliliğinde dünyada 1 numaralı şehir…

Dinler tarihinde her köşesinden bir hatıra fışkıran şehir…

Onlarca medeniyetin iç içe, yan yana durduğu şehir…

Siyasi tarih denilince eline su dökülemeyen şehir…

Birçok peygambere ev sahipliği yapmış şehir…

İlkçağ’dan Ortaçağ’a, Yeniçağ’dan Yakınçağ’a, her dönemin dokusuna sahip şehir…

Peygamberlerden krallara, âlimlerden komutanlara nice önemli ismin kabrinin bulunduğu şehir…

İnsanlığın asırlardır paylaşamadığı şehir…

Hayalim buraya gitmeniz. Kendi başınıza. Elinizde bu kitap. Sokak sokak, kimsenin yardımı olmadan dolaşabilmeniz. Her dinin, her medeniyetin ortamına uğrayıp sanat ve yaşam farklılıklarını gözlemleyebilmeniz. ARTIK BU MÜMKÜN! Gidemeseniz bile evinizde, işinizde bu satırların arasına dalarak Kudüs’ü keşfedebilmeniz ARTIK ÇOK KOLAY!

Talha Uğurluel, Kudüs: Eski Şehir, İnkılâp Kitabevi, Araştırma, 320 Sayfa, İstanbul, 2018.

Genel yayın yönetmeni Ahmet Bozkurt

Editör Çağla Ağırgöl

Düzelti Bülent Ulus

Kapak tasarım Rüveyda Kul

Haritalar Rüveyda Kul

Sayfa tasarım Hüseyin Özkan

Fotoğraflar Talha Uğurluel


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.