İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türk Yönetmen Nepal Arslan ABD’de En İyi Film Ödülünü Kazandı

New York Film Akademisi tarafından düzenlenen dünyanın en büyük lise film festivali All-American High School Film Festival’de bu yıl 18 yaşındaki Türk genç sayın Nepal Arslan, “Strings” (Yaylı Çalgılar) adlı kısa filmiyle dram kategorisinde en iyi film ödülünün sahibi oldu.

Dünyanın en büyük liselerarası film festivali olarak kabul edilen All-American High School Film Festival, bu yıl kırktan fazla ülkeden yaklaşık 5.000 filmi konuk etti. Dünyanın en prestijli sinema kurumlarından biri olan New York Film Akademisi tarafından düzenlenen festivalde Türk genç yönetmen Nepal Arslan’ın, “Strings” (Yaylı Çalgılar) adlı filmi “En İyi Dram” ödülünü kazandı. New York Üniversitesi Tisch Sanat Okulu Film Programı’nda eğitimini sürdüren genç yönetmen Nepal Arslan bu ödülle birlikte film çalışmalarına devam etmesi için 45 bin dolarlık burs hakkını da elde etmiş oldu.

“Film ve hikaye anlatıcılığına tutkunum”

Düzenlenen ödül töreninde kısa bir konuşma yapan genç yönetmen Nepal Arslan, film ve hikaye anlatıcılığına olan tutkusunu şu sözlerle ifade etti: “Çocukluğumdan itibaren bir film yapımcısı olarak çalışmanın hayalini kurdum. Sürekli olarak bu alanda kendimi geliştirmeye çalıştım. Birçok kısa film ve reklam çalışmasına imza atttım. Son çalışmam, “Strings”in büyük ödüle layık görülmesi beni onurlandırdı. İnsanları hem kendileri hem de çevresindekileri daha iyisini yapmaya teşvik edecek ve onlara ilham verecek özel bir hikaye olduğuna inanıyorum”.

Genç Yönetmen Nepal Arslan, 12 dakikalık bir kısa film olarak kurguladığı “Strings”de, genç bir kızın okul ve ev hayatında karşılaştığı baskıların üstesinden gelişi konu ediliyor. Çello çalan ve klasik müzik kariyeri için büyük bir hırsla mücadele eden kızın beklentilerin, nasıl yönettiğinin yanı sıra öğretmeni ve babasıyla olan duygusal ve çalkantılı ilişkisi anlatılıyor.

Nepal Arslan Ödülünü Alırken

Dünyanın en büyük liseler arası film festivali

All-American High School Film Festival (AAHSFF), New York Film Festivali tarafından dünyanın dört bir yanından katılan genç film yapımcılarının bir araya geldiği bir festival. Geleceğin film yapımcıları yaptıkları çalışmalar için ödüllendirilirken, eğitimlerini sürdürebilmeleri için destek veriliyor. Gençlerin kendilerini keşfetmelerine olanak tanıyan festival sayısız projeye sahne olurken, aynı zamanda gençlere yüksek öğrenim fırsatları, burslar ve teknik ekipman desteği sağlanıyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code