İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası Bu Yıl Türkiye ve Avrupa’da Toplam 9 Konser Verecek

Klasik Müzik severler, Sabancı Vakfı’nın kurulmasına öncülük ettiği ve Ana Destekçisi olduğu Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’nın (TUGFO) genç müzisyenleri ile buluşmak için gün sayıyor.

Ülkemiz’in pek çok kentindeki oniki konservatuvarda gerçekleştirilen seçmeleri kazanan toplam 76 genç müzisyen, bu yıl Şef Cem Mansur’un sanat yönetmenliğinde 08 ile 23 Temmuz 2019 tarihleri arasında Sabancı Üniversitesi’nde kampa giriyor.

Ülkemiz’deki yüzlerce genç müzisyeni Türkiye ve dünyadan müzikseverlerle buluşturan orkestra onüçüncü senesinde de keyifli bir konser maratonuna hazırlık yapıyor. Kamp süresince sayın Şef Cem Mansur ile birlikte Amerikalı flüt sanatçısı ve eğitmen sayın  James Lyman ile Türkiye’nin başarılı keman ve viyola virtüözlerinden sayın Atilla Aldemir  tarafından eğitim ve provalar yürütülecek.

Orkestranın konser programı ise 21 ve 22 Temmuz tarihlerinde İş Sanat Konser Salonu’nda gerçekleşecek iki İstanbul konseriyle start alıyor. Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası İstanbul konserlerinde, ulusal ve uluslararası birçok yarışmada kazandığı derecelerle dikkatleri üzerine çeken Türk piyanist sayın Gökhan Aybulus’a eşlik edecek. Uluslararası festivallerin yanı sıra ülkemizde de pek çok konser veren başarılı sanatçı, dünyaca ünlü sanatçılarla konserler vererek isminden söz ettirdi.

Sicilya’da Kamp Devam Edecek

24 Temmuz’da Berlin’de Young Euro Classic Festival konseriyle yurtdışı turnesine başlayacak olan orkestra, Berlin konserinde solist Gökhan Aybulus’a tekrar eşlik edecek. TUGFO 2019 Berlin konseri, dünyanın önde gelen kültür-sanat kanallarından Deutschlandfunk Kültür radyosu tarafından kayıt edilecek ve Avrupa Yayın Birliği tarafından paylaşılacak. Almanya’dan sonra İtalya’ya geçecek olan TUGFO, Sicilya’da 26 Temmuz ile 04 Ağustos 2019 tarihleri arasında bir yandan konserlerine devam ederken diğer yandan da prova ve eğitimlerini sürdürecek.

Orkestra, Sicilya konserleri kapsamında; 27 Temmuz ve 3 Ağustos’ta Palermo’da, 28 Temmuz’da Bagheria’da, 31 Temmuz’da  Castellmare del Golfo’da, 1 Ağustos’ta  Marsala’da ve son olarak 4 Ağustos tarihinde Corleone’de verecekleri toplam 6 konser ile Avrupa turnesini tamamlamış olacak. 27 Temmuz Palermo konserinde piyanonun dâhisi olarak adlandırılan piyanist İvo Pogorelich solist olarak sahneye çıkacak. Ayrıca orkestra, 31 Temmuz’da Castellmare del Golfo ve 3 Ağustos’ta Palermo konserlerinde, genç yaşta ödüllerle yeteneğini ortaya koyan Rus piyanist Sofia Vasheruk’a eşlik edecek.

Türk Bestecinin Eseri Avrupalı dinleyicilerle buluşacak

Sabancı Vakfı’nın kurulmasına öncülük ettiği ve Ana Destekçisi olduğu Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası bu yıl Türk besteci sayın Füsun Köksal’ın “Silent Echoes II” eserini müzikseverlerle buluşturacak. Orkestranın bu yıl repertuvarında Wagner, Beethoven, Çaykovski, Rahmaninof, Prokofiev ve Weber‘in de eserleri de yer alıyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code