İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Türkiye-Rusya: Yakınlaşmanın İki Dönemi” Konferansı Salt Galata’da Gerçekleşti


Ticaret, eğitim, bilim, spor, kültür ve sanat dallarında Türkiye Cumhuriyeti ile Sovyetler Birliği arasındaki ilişkiler, Avrupa müzeler programı aracılığı ile 15 – 16 Mart tarihlerinde konferans olarak Salt Galata’da halkın katılımına açık ve ücretsiz olarak değerlendirildi.

Dönemin zorluklarını günümüz insanına yansıtan sanat eseri tablolardan, 1960 yıllarında başlayıp 1990’lı yıllara dek ara ara hayat bulan Laleli Bavul ticareti, Kültür devrimi sonrası yaşanan farklılık ve dönüşümler gibi birçok konu katılımcılar aracılığı ile değerlendirildi.

1890-1930 yılları arasında gerçekleşen “kültür devriminin” Türkiye etkileri özellikle programda detaylıca değerlendirilen konular arasında yer aldı. O günlere kadar geçerliliğini koruyan evrensel değerlerin, sanatsal yöntemlerin ve estetik ilkelerin, hümanist inancının sorgulandığı “kültür devrimi” üç ayrı evrede gündeme gelmişti. Türkiye bu devrimden sembolizm ve konstrüktivizm diye tanımlanan sanat akımları aracılığıyla da etki alan ülkeler arasında yer alır. Örneğin Nâzım Hikmet, edebiyatta Türkiye’de modernizmin temellerini atan sanatçılar arasındadır.

Türkiye ve Rusya arasındaki sanatsal, fikirsel, ekonomik rollerin gündeme getirdiği ilişkiler; Ali Akay, Faruk Alpkaya, Cem Bölüktaş, Duygu Demir, Merve Elveren, Vasıf Kortun ve daha birçok önemli araştırmacı ve yazarın katılımı ile farklı oturumlarda detaylıca işlendi.

Konferans ve program hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için, https://saltonline.org.tr internet adresini ziyaret ediniz. Değerli konferans için Salt online, Avrupa müzeler konfederasyon programcıları, üye ve katılımcılar başta olmak üzere emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.