İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ülkü Çağlayan’ın Making Sense Kitap Tanıtımı ve Performatif Sunumu 16 Ekim’de PCSAA’da

Ülkü Çağlayan’ın 65 “güzel soruyu” içeren ve Performistanbul’un Stay Live at Home performans serisinde yer alan Making Sense performansı kitap versiyonuyla izleyiciyle buluşuyor. Kitap tanıtımı ve performatif sunum, 16 Ekim Cumartesi 15:00-18:00 saatleri arasında Performistanbul ve Paper Street Co iş birliğiyle PCSAA’da gerçekleşecek.

“Making Sense” sanatçının 2016-2020 yılları arasında bir grup sanatçı, tasarımcı ve dansçıdan topladığı 65 “güzel soruyu” bir arada sunuyor ve bu sorular ile ilişkilenme yöntemleri arayışına bedenin dahil edildiği performatif bir araştırma olarak karşımıza çıkıyor.

“Her şey bir soru ile başlar. İnsanların aklındaki sorular karakterlerini belli eden ipuçları verir. Merak edilenler, bilinmek istenenler, çözülmesi gerekenler ve asla cevabı olmayan sorular… Sizin şu an aklınızdaki soru ne?

Tarih boyunca topluma katkı ancak güzel sorular sormakla mümkün olmuştur. Güzel sorular, sorgulama eyleminin ötesine geçer. Duygusal, yansıtıcı, aydınlatıcı ve cesaret vericidirler. Her zaman hareket halindedirler ancak özneleriyle tanışmak için sabırları vardır.”

Her şey sanatçının Making Sense performansı için seçtiği insanlara Hayatta tekrar tekrar sorduğun soru(lar)ı benimle paylaşır mısın?”diyerek sorular istemesiyle başlıyor. Sanatçı dil aracılığıyla aktarıldığında idrak edilmesi beklenen bu sorular ile mimikler ve jestler eşliğinde “oynayarak” izleyiciyi sözcüklerin hem büyüleyici, hem sınırlandırıcı tarafıyla buluştururken, dil ve düşünceye dair kendi paradoksal ilişkisini de yansıtıyor. Bu eylemle yalnızca soruların düşünsel ağırlığını hafifletmekle kalmayıp, anlamayı beden zekasının da içerildiği bir sürece dönüştürüyor.

Performistanbul iş birliğinde Stay Live at Home kapsamında gerçekleşen Making Sense adlı performans ile aynı ismi taşıyan kitap içerdiği tipografik oyunlarla okuyucuya “güzel sorular”a dair yeni bakış açıları sunuyor. Salt bilişsel, belirlenimci ya da doğrusal düşünmenin ardında kalan alanları keşfetmek adına soruların adeta yanıtlanmamasını istiyor.

Performistanbul canlı sanat üzerine çalışan ve üreten sanatçılara alanını açıyor. Ülkü Çağlayan’ın kitap tanıtımı ve performatif sunumuyla başlayan süreç yeni sanatçılarla devam edecek. Performans sanatçıları gerçekleştirmek istedikleri, atölye, sergi, sunum ve uzun süreli performansları PCSAA’da hayata geçirebilecek. Proje önerileri için research@performistanbul.org’a yazabilirsiniz.

Making Sense, Ülkü Çağlayan Sanatçı Performans Kitabı Tanıtımı & Performatif Sunum

16 Ekim Cumartesi 2021

15:00 – 18:00

Sanatçı eşliğinde katılıma açık performatif sunum 

16:00 – 16:30

Mekân: Perfomistanbul Canlı Sanat Araştırma Alanı

Hacımimi, Dibek Sk. No:32, 34425 Beyoğlu/İstanbul

İnternet sitesi: www.performistanbul.org
İhtiyaç: Sen
Dijital Arşivi: www.ihtiyacsen.com
Perform İstanbul Yayınları: https://www.performistanbulyayinlari.com/
Facebook:www.facebook.com/Performistanbul www.facebook.com/pcsaa.ist
Instagram:www.instagram.com/Performistanbul www.instagram.com/pcsaa.ist   
YouTube: www.youtube.com/Performistanbul

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.