İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yalçın Gökçebağ “Anadolu Düşleri” ile Armoni Sanat Galerisi’nde

Armoni Sanat Galerisi, 30 Nisan 2019 tarihinde ressam Yalçın Gökçebağ’ın “Anadolu Düşleri” isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Sanatçıya ait 13 eserin yer alacağı sergi 15 Mayıs tarihine kadar sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.

Armoni Sanat Galerisi, sanatçı Yalçın Gökçebağ’ın son dönem resimlerinden oluşan bir sergiyi ağırlamaya hazırlanıyor. Giderek azalan, bir süre sonra da belki tümüyle bitecek olan Anadolu kırsalındaki günlük hayatı, Ege’den Karadeniz’e, Akdeniz’den Doğu Anadolu’ya, Marmara’dan, İç Anadolu’dan Güney Doğu Anadolu’ya dek tuvaline aktarıp belgeleyen ressam Yalçın Gökçebağ’ı, gerçek bir hikâye anlatıcısı olarak tanımlayabiliriz. Sanatçı yıllarca yaptığı çok sayıda farklı işin kendisine açtığı yol, kazandırdığı gözlem gücüyle oluşturduğu hikayeleri resimlerine yansıtıyor. En detaylı çalışmaları titizlikle yapan, kırsal yaşamı bize bambaşka bir perspektif ve ışıkla sunan sanatçı, adeta geçmişimizi saklamamıza yardım eden eşsiz bir belgeselci gibi çalışmış. Kırlara yukardan bir bakış, ufka doğru derinleşen bulutlar, gittikçe uzaklaşan, ama bitmeyen tarım alanlarını, meyve bahçelerini ve buralarda çalışan kadınları görebilirsiniz bu resimlerde.

Yalçın Gökçebağ kimdir?

1944 Denizli’de doğdu. 1957’de İstanbul’da açılan Çapa İlk Öğretmen Okulu Resim Semineri’ne katılan Gökçebağ, 3 yıl Malik Aksel ve İlhami Demirci’den temel resim bilgileri aldı. 1961’de Denizli Şirinköyü’ne öğretmen olarak atanan Gökçebağ, 1 yıl öğretmenlikten sonra 1963’te girdiği Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nden mezun oldu. 1966 yılında Akşehir İlk Öğretmen Okulu’na resim öğretmeni olarak atanan ressam, 1970’de İzmir’de öğretmenlik yaptı. 1971 TRT’de kameraman olarak çalışmaya başladı. 1990 ODTÜ Güzel Sanatlar Bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. 12’si yurtdışında olmak üzere toplam 60’ye yakın kişisel sergi açtı, çok sayıda karma sergiye katıldı. 6 yarışmalı sergide ödül kazanan sanatçının ödülleri arasında DYO Resim ve Heykel ödülü ve Devlet Resim ve Heykel Başarı ödülleri sayılabilir. Sanatçı, halen İstanbul’daki atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Yalçın Gökçebağ, “Anadolu Düşleri” sergisi, 30 Nisan – 15 Mayıs 2019 tarihleri arasında Armoni Sanat Galerisi’nde görülebilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code