İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yapı Kredi Kültür Sanat Nisan Ayı Takvimi


Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık (YKKSY)’ın sinemadan tiyatroya, plastik sanatlardan grafik sanatlara, fotoğraftan arkeolojiye kadar her alandaki söyleşi/konuşmalar dizisinin Nisan ayı programında herkes için birşey var.

Portakal Sanat ve Kültür Evi’nin sahibi Raffi Portakal ve koleksiyoncu Murat Kılıç,
18 Nisan Perşembe günü saat: 18:30’da Loca’da geleneksel sanatları odaklarına alarak koleksiyonculuğu ve sanat piyasasını anlatacaklar. Geleneksel sanatlar koleksiyonculuğunun bugünkü durumu, gereksinimleri ve sorunlarının üzerinde duracaklar. Koleksiyonculuğa başlamak isteyenlere ipuçları verecekler. Geleneksel Sanatlar Konuşmaları, Yapı Kredi Kültür Sanat ve Geleneksel Sanatlar Derneği’nin işbirliğinde düzenleniyor.

İMZA / SÖYLEŞİ
YKY Beyoğlu Kitabevi’ndeki Oda, bu kez bir şairi, Elif Sofya’yı ağırlıyor. 19 Nisan Cuma günü saat: 17:00’da Oda’da düzenlenecek olan etkinlikte yeni kitabı Hayhuy kısa bir süre önce YKY’den çıkan Sofya, yeryüzüne, doğaya, “doğal” varoluşa şiirlerle dokunacak, sorular soracak ve soruları yanıtlayacak, yeni şiirlerini okuyacak ve dileyenlere kitaplarını imzalayacak.

Tabutta Rövaşata, Filler ve Çimen, Çamur, Balık ve Rüya adlı filmleriyle tanınan sinema yönetmeni ve yazar Derviş Zaim, 30 Nisan Salı günü saat: 18:30’da Loca’da yapılacak olan etkinlikte YKY’den çıkan ikinci kitabı Rüyet hakkında konuşacak. Yazar, Nişantaşı Üniversitesi İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Yeni Medya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yavuz Demir’in moderatörlüğünde gerçekleşecek söyleşinin ardından saat: 20:00’da YKY Beyoğlu Kitabevi’nde kitabını imzalayacak.

ARKEOLOJİ KONFERANSI
Beşiktaş Metro İstasyonu Arkeolojik Kazıları’nda ortaya çıkan ve günümüzden yaklaşık 5500 yıl öncesine tarihlenen kurgan tipi mezarlar, arkeoloji dünyasında büyük heyecan yarattı. Çünkü bu mezar tipi MÖ 4. binyılın ortası ile 2. binyılın sonundaki erken göç yollarına ilişkin önemli bilgiler veriyordu. İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü Rahmi Asal, 19 Nisan Cuma günü saat: 18:30’da Loca’da yapılacak olan Beşiktaş Arkeoloji Kazıları – Kurganların Anlattığı Bir Göç Hikayesi konferansında bu kazılarda elde edilen arkeolojik buluntuları değerlendirerek Tunç Çağı’ndan günümüze uzanan tarih kesitini ele alacak.

KONSER
Yapı Kredi Kültür Sanat, baharın gelişini “çiçek şarkıları”yla kutluyor. 20 Nisan Cumartesi günü saat: 17:00’da Loca’da yapılacak olan “Harf’ten ve Nota’dan” dizisinin Çiçeklerin Dili dinletisinde seyirci Nedim’in, Ahmet Hâşim’in güftelerini, Arif Sami Toker’in, Münir Nureddin Selçuk’un bestelerini dinlerken, binbir renkli bir çiçek bahçesinde gezinti yapacak. Etkinliğin biletleri Biletix’te.

Bahçeşehir Üniversitesi/BAUART ve Yapı Kredi Kültür Sanat ortaklığıyla gerçekleştirilen “Ender Sesler” dizisinin 26 Nisan Cuma günü saat: 20:00’da Loca’da gerçekleştirilecek olan son konserinde santur sanatçısı Sedat Anar sahneye çıkıyor. Anar, bu solo ve enstrümantal konserinde “Suyun Ayak Sesi”, “Butimar”, “Kör Baykuş” ve “Belagat”in de aralarında bulunduğu kendi bestelerini çalacak. Etkinliğin biletleri Biletix’te.

FİLM GÖSTERİMİ / SÖYLEŞİ
Kendisi de farklı bir çocuk olarak dünyaya gelen Andrew Solomon, YKY’den çıkan Armut Dibine Düşmeyince kitabında, bazı insanların birey ve anne baba olmak konusunda nasıl cesur tercihlerde bulunduklarını ve tıp biliminin bizi normalleştirme çabalarına karşın çeşitliliğimizi korumak için verdiğimiz mücadeleyi anlatıyor. R. Dretzin ve J. Ephron, Solomon’un dünyada büyük yankı uyandıran kitabından hareketle bir belgesel çekti. 27 Nisan Cumartesi günü saat: 16:00’da Loca’da gerçekleştirilecek olan Armut Dibine Düşmeyince etkinliğinde önce bu belgesel gösterilecek; ardından “dibine düşmeyen çocuklar ve aileleri”ni konuşulacak. Etkinliğin konuşmacıları Fatma Özkan, Meltem Narter, Pınar Kanlıkılıçer ve Talat Parman.


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.