İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yapı Kredi Kültür Sanat’tan “Erken Modern Dönemde Varlıklı Osmanlı Kadınlarının Maddi Dünyası”

Kadınlar konusunda uzunca bir zamandır süregelen olumsuz imgelerden biri de, onların soyut düşünceye yatkın olmayan, tamamen maddi dünyaya ait olan varlıklar olduklarıdır. Evrensel boyutta olan bu önyargının doğru mu yoksa yanlış mı olduğunu test etmenin önkoşulu, kadınların içinde bulunduğu dünyayı daha yakından tanıma çabası içinde olmaktır. 

Bilim Akademisi tarafından Yapı Kredi Kültür Sanat’ın ev sahipliğinde düzenlenen Bilim Akademisi Konferansları’nın Haziran ayındaki konuğu Prof. Dr. Sayın Suraiya Faroqhi olacak. Faroqhi bu çabayı gösterenlerin ilgisini çekecek bir konuşma yapacak. Osmanlı Tarihi üzerine araştırmalarıyla bilinen Faroqhi, 18. yüzyılda Bursa ve İstanbul’da yaşamış varlıklı Osmanlı kadınlarının yaşamlarını ele alacak. Kadınların kullandıkları ziynet eşyaları, kıyafetleri ve ev mobilyaları gibi eşyalarından yola çıkarak, Osmanlı’nın kentsoylu kadınların yaşamlarına ve yaşadıkları döneme ışık tutacak.

Yastık kılıfı Osmanlı

Erken Modern Dönemde Varlıklı Osmanlı Kadınlarının Maddi Dünyası” konferansı 19 Haziran Çarşamba günü saat: 18:30’da Loca’da.

Suraiya Faroqhi
1941 yılında Berlin’de doğan Suraiya Faroqhi Hamburg, İstanbul ve Bloomington/Indiana üniversitelerinde okudu. 1971-87 yıllarında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde hocalık yaptıktan sonra 1988-2007 yıllarında Münih’teki Ludwig-Maximilians Universitaet’te Ortadoğu Tarihi ve Kültürü ve Türk Araştırmaları Enstitüsü’nde profesör olarak görev yaptı. 2007-2017 yıllarında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde görev yapmış ve ‘emerita’ ünvanını almıştır. Halen İbn Haldun Üniversitesi Tarih Bölümü’nde ders vermektedir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code