İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yapı Kredi Yayınları Son Çıkan Kitaplar

Yapı Kredi Yayınları’ndan (YKY) son çıkan kitapları tanıtmaya devam ediyoruz. Bu kez dört yetişkin bir çocuk kitabı olmak üzere beş kitabı tanıtacağız. Fazla uzatmadan başlayalım.

İlk kitabımız Hüseyin Kıran’dan Yeni Bir Roman: Resul

“Artık insan olmayacak ve korkmama gerek kalmayacak.”

(YKY) Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan sayın Hüseyin Kıran’ın yeni romanı Resul’de, romanın başkahramanı Resul, dil’in içinde bir dil, ev’in içinde bir ev kuruyor: Durmadan devinen, dönüşen ve her şeyi şekillendiren bir dünyada, “hayatta ve bilmede” daima başladığı yere dönmeye mahkûm o varlık, gerçek olanın tekinsizliği gerçekdışının açık seçikliğinde bedeninin ve aklının sınırlarını zorluyor.

Resul

Yazar: Hüseyin Kıran
Editör: Devrim Çakır
Sayfa: 112, Fiyat: 14 TL (KDV’den muaftır.)

YKY Edebiyat  / Türk Roman

***

İkinci tanıtacağımız kitap YKKS Kente Bir Açılım – An Opening To The City

YKKS Kente Bir Açılım, Yapı Kredi Kültür Sanat (YKKS) binasının yeniden inşa sürecinin ve tasarım konseptinin ardında yatan hikâyeleri anlatıyor. Çizgisel olmayan bir kurguyla, binanın yeni mimarisini oluşturan öğeleri, olayları ve anlatıları bir araya getiriyor. Kitap, Galatasaray binasının özgün serüveninin yanı sıra, Yapı Kredi’nin 1950’lerden bugüne kültür ve sanat alanlarındaki yolculuğunu ve TEĞET Mimarlık Ofisi’nin YKKS’nin nihai formunda cisimleşen karakterini yansıtıyor.

YKKS An Opening to the City tells the stories behind the design conception and reconstruction process of the Yapı Kredi Culture and Arts (YKKS) building. It takes the form of a compilation of non-linear accounts about the significant elements or incidents that constituted the new architecture of the building. Besides presenting the specific story of Galatasaray building, the book reflects on Yapı Kredi Bank’s influence in the fields of culture and arts since the 1950s and the role of TEGET Architectural Office in shaping the final form of YKKS.

YKKS Kente Bir Açılım – An Opening to the City
Hazırlayanlar: Burcu Kütükçüoğlu – Emiliano Bugatti
Fotoğraflar: Cemal Emden

Sayfa: 154, Fiyat: 70 TL (KDV’den muaftır.)

YKY Özel Dizi / Mimari – Tasarım

***

Üçüncü kitabımız Turhan Selçuk Retrospektifi

Dünden Bugüne Turhan Selçuk

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın Yapı Kredi 75. Yıl Sergileri kapsamında düzenlediği “Turhan Selçuk Retrospektifi” sergisinin Türk karikatür sanatının modernleşme dönemi öncülerinden Turhan Selçuk’un yapıtlarını bütün dönemleriyle gösteren kataloğu Semih Poroy, Behiç Ak, Füruzan, İlhan Selçuk yazılarıyla açılıyor. 1940’larda başlayıp 2000’li yıllara dek Turhan Selçuk’un yetmiş yıllık sanat yaşamının bütün dönemlerinden en seçkin çizgileri anlamlı bir biçimde bir araya getiren katalogda sanatçının 400 civarında orijinal eserinin yanı sıra, karikatür ve mizah dergileri, Abdülcanbaz kitapları ve afişleri, Nasrettin Hoca hatıra parası, posta pulu, kapak resimlerini çizdiği kitaplar gibi birbirinden ilginç koleksiyon parçaları görülüyor. Turhan Selçuk’un “Halkını seven her dürüst ve namuslu kişide az çok Abdülcanbaz’lık vardır” diye tanımladığı Abdülcanbaz ve macera arkadaşları da kataloğun özel bölümünde meraklılarıyla buluşuyor. Kardeşi İlhan Selçuk’un “Turhan’da zaman korkusu kalmadı… Zaman, artık Turhan’a çalışıyor” dediği Turhan Selçuk, çizgiyi sadeleştiren, mizahı derinleştiren, siyasal-toplumsal eleştiriyi evrensel-bilimsel bir düşünceyle birleştiren, zamanın kokusunu duymuş, “Türkiye’nin ruhu”na nüfuz etmiş büyük bir sanatçıydı. Bu katalogda onun eşsiz dünyasına tanıklık etmek, sadece geçmişin çelişkilerini değil, bugünü ve yarını da özel bir üslupla, özgün bir bakışla yeniden kavramak, duymak mümkün. Yaşar Kemal’in “Turhan Selçuk yüzyılımızın olağanüstü bir macerasıdır” sözünü göz önüne çıkaran, yaşadığımız günleri tarihle yüzleştiren katalog büyük bir Türkiye resmi çiziyor.

Turhan Selçuk Retrospektifi
Koordinatör: Veysel Uğurlu

Editör: Murat Yalçın
Sayfa: 272  

Fiyat: 75 TL (KDV’den muaftır.)  

YKY Katalog / Sergi Kataloğu

***

Dördüncü kitabımız Hoş Geldin Gazi

Atatürk’ün İstanbul Günleri (1927-1938)

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın Yapı Kredi 75. Yıl Sergileri kapsamında düzenlediği “Hoş Geldin Gazi – Atatürk’ün İstanbul Günleri (1927 – 1938)” sergisi, Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’ndan sonra ilk kez İstanbul’a geldiği 1 Temmuz 1927 tarihinden Dolmabahçe Sarayı’nda hayatını kaybettiği 10 Kasım 1938’e kadar İstanbul’da geçirdiği günlerin fotoğrafları ve hikâyelerini kronolojik bir bütünlük içinde ziyaretçileriyle buluşturuyor. Küratörlüğünü Cengiz Kahraman’ın yaptığı sergide yer alan fotoğrafların tamamı Yapı Kredi Tarihi Arşivi Selahattin Giz Koleksiyonu’ndaki negatif ve fotoğraflar arasından seçildi. Dönemin foto muhabirleri, Cumhuriyet gazetesinden Namık Görgüç ve Selahattin Giz, Son Posta gazetesinden Cemal Göral, Akşam gazetesinden Faik Şenol, Tan gazetesinden Hilmi Şahenk‘in çektiği bu tarihi fotoğraflar gazetelerden günü gününe derlenen hikâyeleriyle birlikte ilk kez sunuluyor.

Mustafa Kemal Atatürk’ün İstanbul’da geçirdiği günlerini ziyaretçilerle buluşturan sergi 17 Mayıs – 10 Kasım 2019 tarihleri arasında Yapı Kredi Müzesi’nde görülebilir Serginin aynı adlı kataloğunu yine serginin küratörü sayın Cengiz Kahraman hazırladı.

Atatürk’ün İstanbul Günleri (1927-1938)
Hazırlayan: Cengiz Kahraman

Sayfa: 192, Fiyat: 55 TL (KDV’den muaftır.)

YKY Katalog / Sergi Kataloğu

***

ÇOCUK KİTAPLARI

Beşinci ve son kitabımız Astronot Dedem

Üç… İki… Bir…

Kalkış!

Sarp’ın astronot dedesinden daha çok sevdiği bir şey varsa o da dedesini ziyarete gitmekti.

O gün annesi ve köpeği Luna’yla birlikte dedesini ziyarete gittiklerinde Sarp için unutulmaz bir gün oldu. Gerçek uzay yolculuğuna çıkmak için harika bir gündü doğrusu. Sarp’la dedesi uzay gemilerini inşa etmeye giriştiler hemen. Rotalarında tek bir hedef vardı: AY!

Jonathan Meres’in eğlenceli kaleminden içinizi ısıtacak bir dede torun hikâyesi.

Yazar: Jonathan Meres
Resimleyen: Hannah Coulson
Çeviren: Hazel Bilgen
Editör: Darmin Hadzibegoviç
Sayfa: 96, Fiyat: 15 TL (KDV’den muaftır.)  

YKY Doğan Kardeş / Çocuk – Resimli Öykü (7-9 Yaş)

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir