İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yapı Kredi Yayınları Son Çıkanlar

Yapı Kredi Yayınları’ndan en son çıkan kitapları sizler için derledik. Yetişkinler için “Gemide Yer Yok” ile “Kültür ve Psikanaliz” kitaplarının yanı sıra çocuklar için de “Ateşim Çıktı” ve “Karabaş” gibi kitapların içinde bulunduğu birçok eser okuyucusuyla buluşmayı bekliyor.

GEMİDE YER YOK

“Her şeye rağmen şimdiye dek yaşadıklarımıza, bildiğimize tutunmaya çalışıyoruz, geçmişimizden başka bir şeyimiz yok. Tutunacak başka bir şey yok.”

“Bu durumda sokaktaki bilinmez ve düşman gölgelerden biri de ben olurdum. Kargaşanın kahramanlarından birisi. Sinsice apartmanların camlarını gözetleyen, köşe başlarında nöbet tutanları kollayan diğer gölgeler gibi bir gölge. Kargaşanın asli bir unsuru olarak, kargaşanın öznelerinden biri olarak sarhoşluğa doğru sürüklenerek bilinçsiz de olsa yıkımı hızlandırmaya uğraşırdım. Bunun canlılık ve hayatiyet olduğunu kabul ediyorum ama bunların hiçbirisini yapamıyorum, hatta şu kadını bile sürükleyip dışarı atamıyorum, yaşamın kurallara göre aktığı fikrine sarılmaya devam ediyorum. Geçmişe ve kurallara sarılmak ölümcüldür.”

Gemide Yer Yok Ömer F. Oyal’in beklense de hazırlıksız yakalanılan bir iç savaşı bir iç konuşma, gündelik olaylar, küçük ama hayati ayrıntılar üzerinden anlattığı çarpıcı bir roman. Bütün hayatların ve mekânların işgal edildiği, yetişkinlerin hızla zalimleştiği, çocukların hızla büyüdüğü, yarın duygusunun herkesin avucundan kayıp gittiği, umutsuzca bir bilinmeze yelken açılan bir hayatta kalma mücadelesi…

Gemide Yer Yok

Yazar: Ömer F. Oyal
Editör: Filiz Özdem
Sayfa: 208

Fiyat: 22 TL (KDV’den muaftır.)

YKY Edebiyat  / Roman

TEHLİKELİYDİ, BİLİYORDUM

Lâle Müldür’den başka dünyalara ait şiirler: Tehlikeliydi, Biliyordum

Lâle Müldür’ün yeni şiir kitabı Tehlikeliydi, Biliyordum Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı.

Kitabın başına Lâle Müldür şiir için Ferit Edgü şunları yazdı: “Lâle Müldür’ün şiiri bir esrime şiiri tıpkı kan kardeşi Rimbaud’nunki gibi. Ateşten, alevlerin yalazlarından doğan, yazma sürecinde değil, doğurma sürecinde oluşan bir şiir. Bu dünyanın değil, bu dünyanın içindeki başka dünyalara ait bir şiir. O dünyanın dili, rengi, mantığı. Lâle Müldür’ün kulağına fısıldanmış bir şiir. Rimbaud’nun, ‘sözün simyası’ dediği. Varlığın o gizli köşesinde bin yıl dokuz ay bekledikten sonra ortaya çıkıveren, akla mantığa hiçbir borcu olmayan bir şiir. Tümüyle şairin doğum öncesinde ve sırasında attığı çığlığın yansıması, yaşaması, varlığını sürdürmesi. Yaşam gibi. Rimbaud’nun sessizliği, susuşu, Artaud’nun çığlığı gibi. Ya da çarmıha gerilenin son soluğunu verirken gördüğü düş gibi.”

Tehlikeliydi, Biliyordum

Yazar: Lâle Müldür
Editör: Murat Yalçın
Sayfa: 176

%8 KDV Hariç Fiyat: 20,37 TL

YKY Şiir / Kare Şiir

KÜLTÜR VE PSİKANALİZ

SİNEMA, EDEBİYAT VE GÜNCELİN PSİKANALİZİ

Kültür ve Psikanaliz: Sinema, Edebiyat ve Güncelin Psikanalizi, psikanalist Bella Habip’in 2012-2018 arasında kaleme aldığı, kültür ile psikanalizin buluşma nokta­larından hareket eden makalelerden oluşuyor.

Kültürel alanla bireyin ruhsal ve zihinsel işleyişi arasındaki karşılıklı etkileşi­min edebiyat, sinema ve güncel olayların psikanalitik bir okumasıyla açımlandı­ğı bu metinler okuru yönetmen Xavier Dolan’ın filmlerinden Britanyalı psikanalist Winnicott’un yaratıcı dürtüsüne, Orhan Pamuk’un Kırmızı Saçlı Kadın’ından Oidipus karmaşasına uzanan geniş erimli ve ufuk açıcı bir alanda yolculuğa çıkarıyor.

Yazarın sözleriyle, bu kitaptaki makalelerin nihai amacı, psikanalizin bilinçdışı,

libi­do, narsisizm, Oidipus karmaşası, ensest ve ensestsi gibi temel kavramlarını

çalış­tırarak kültür ile bilinçdışının karmaşık ilişkilerini ortaya çıkarmak.

Kültür ve Psikanaliz – Sinema, Edebiyat ve Güncelin Psikanalizi

Yazar: Bella Habip
Editör: Şeyda Öztürk
Sayfa: 240

Fiyat: 24 TL (KDV’den muaftır.)

YKY Cogito / Felsefe, Psikanaliz

SUPERMAN ACTION COMICS CİLT 2

GEZEGENE HOŞ GELDİN

CLARK KENT… SUPERMAN DEĞİL Mİ?

Metropolis, Doomsday’in yıkıcı saldırısının yaralarını sararken, Clark Kent olduğunu iddia eden gizemli biri adını temize çıkarıp Superman olmadığını ispat etmek için ortaya çıkar.

Peki bu mülayim muhabir gerçekte kimdir? Ve onun beklenmedik gelişi yok olan evrenlerinden kaçan ve yeni dünyalarında kırılgan bir hayat kuran Superman, Lois Lane ve oğulları Jon’u nasıl etkileyecektir? Cevapları ne bulmak ne de duymak kolay olacak. Ama Superman’in selefinin ölümü etrafındaki gizemler derinleştikçe, kendini yeni Superman ilan eden Lex Luthor, esrarengiz Superwoman ve an itibariyle kayıp olan ve öldüğü düşünülen Daily Planet’ın en iyi araştırmacı gazetecisi Lois Lane dahil herkes için, gerçeği ortaya çıkarmak en büyük öncelik oldu.

Çelik Adam’ın destanının bu yeni ve muazzam dönemini sizlere sunmak için efsanevi yazar DAN JURGENS ile çizgi romanın büyük yetenekleri PATCH ZIRCHER, STEPHEN SEGOVIA ve TOM GRUMMET bir araya geldiler. ACTION COMICS #963-966 ve JUSTICE LEAGUE #52’den bir giriş hikayesini toplayan bu cilt, ayrıca Jurgens ve Segovia’nın eskiz defterinden özel bir bölümü içeriyor.

“ACTION COMICS’in bir sonraki sayısını sabırsızlıkla bekliyoruz.”      – NEWSARAMA

“Başlığındaki AKSİYON kelimesini hak ediyor.” – IGN

Superman Action Comics Cilt 2 – Gezegene Hoş Geldin

Yazan-Çizen: Dan Jurgens – Patch Zircher
Çeviren: Anıl Bilge
Editör: Hazel Bilgen
Sayfa: 128

%8 KDV Hariç Fiyat: 27,78 TL

YKY Çizgi Roman

ÇOCUK KİTAPLARI

GİZLİ ANILAR KUYUSU

“Araaaas, hadi ama, bak hayattayım!”

Aras o yaz babaannesinin evinde ilk kez annesiyle babası olmadan kalacaktır. Arkadaşlarıyla eğlenceli geçen yaz tatili Nergis’in kuyuya düşmesiyle gölgelenir. Nergis kuyudan sağ salim çıkar çıkmasına ama Aras’ın anlayamadığı bir ruh haline bürünür.

Gizli Anılar Kuyusu insanın yaşı ne olursa olsun hayatın getirdikleri karşısında ne kadar dayanıklı olabileceğini bize hatırlatan, gizemlerle örülü, sürükleyici bir hikâye.

Gizli Anılar Kuyusu

Yazar: Filiz Özdem
Kapak Görseli: Eren Caner Polat
Editör: Hazel Bilgen
Sayfa: 78

Fiyat: 9 TL (KDV’den muaftır.)

YKY Doğan Kardeş / Çocuk Roman (10-13 Yaş)

TROYA’LI HELENA İLE PARİS VE TAHTA AT EFSANESİ

3000 yıllık destanların gizemli öyküsü

Troya Savaşı, Homeros’un İlyadadestanında, Hektor’un ölümüyle sona erer; Odysseia’da ise Odysseus’un ülkesi İthake’ye dönerken başından geçenler anlatılır. İlyada’da kentin yıkılışından ve Epeios adlı biri tarafından yapıldığı söylenen “tahta at”tan hiç söz edilmez.

Tahta At Efsanesi’ni, Odysseia’nın 8. bölüm, 490. özdekinden, Odysseus’un isteği üzerine Ozan Demodokos’un söylediği bir ezginin sözlerinden öğreniriz. “İlyon’un destanı” da denenİlyada’da, savaştan sonra Kral Priamos, Hekabe, Paris, Helena, Andromakhe ve oğlundan, pek çok komutan ve askerin başına gelenlerden, Troya halkından hiç söz edilmez. Ölümlü tek yanı olan topuğundan vurularak öldürülen Akhilleus’tan, ada krallarından, Paris’in ölümünden ve Helena’nın başına neler geldiğinden de… Troya Savaşı’ndan sonra yaşananları, savaşa katılan ve savaşı yazan Frigyalı Dares’ten, Troya’dan kaçıp İtalya’ya kadar giden Kral Priamos’un kardeşi ve yeğeninin söylencelerini de Latin şair Vergilius’un Aeneasdestanından öğreniriz.

Çocuk ve gençlik edebiyatımızın usta yazarı Yalvaç Ural, Troya Savaşı’nı ve Tahta At Efsanesi’ni, sözlü-yazılı anlatımlarla günümüze ulaşan pek çok kaynaktan ve ayrımlı metinlerden yola çıkarak, çocuklar, gençler ve yetişkinler için şiirsel bir dille kaleme aldı.

Troya’lı Helena ile Paris ve Tahta At Efsanesi

Yazar: Yalvaç Ural
Resimleyen: Erdoğan Oğultekin
Editör: Devrim Çakır
Sayfa: 212

Fiyat: 28 TL (KDV’den muaftır.)

YKY Doğan Kardeş / Çocuk – Destan (10-14 Yaş)

ATEŞİM ÇIKTI

Öksürükler, tıksırıklar…

Eyvah! Hasta mı oluyorum!

Gözleriniz çakmak çakmak mı? Hapşırıp tıksırmaya mı başladınız?

Öyleyse güzel sıcak bir çorbaya ve ıhlamur çayına ihtiyacınız var demektir…

Ayla Çınaroğlu’nun yazdığı Ateşim Çıktı kitabını Mustafa Delioğlu resimledi.

“Burnum hiç zaman kaybetmedi, belliydi zaten kaç gündür sinsi sinsi pusuda beklediği. Usulca açtı iki musluğunu birden, şıp şıp damlatmaya başladı hafiften, derken hızını alamadı, coştukça coştu. Horhor Çeşmesi dedikleri şey  demek ki işte tam da buydu.”

Ateşim Çıktı

Yazar: Ayla Çınaroğlu
Resimleyen: Mustafa Delioğlu
Editör: Filiz Özdem
Sayfa: 40

Fiyat: 28 TL (KDV’den muaftır.)

YKY Doğan Kardeş / Çocuk – Resimli Masal (3-8 Yaş)

KARABAŞ

O ne? Kocaman bir kara köpek!

Kimi kültürlerde kara köpek görmenin felaket getireceğine inanılır. Evlerinin yanına kara bir köpek gelen Umut ailesi birazcık telaşlandıysa, bunun için onları kim suçlayabilir?

Korkmak ya da korkmamak! İşte bütün mesele bu… Bakış açınızı değiştirirseniz duygunuz da değişebilir!

Hem düşünerek, hem eğlenerek korkularınızla yüzleşmeye hazır mısınız?

Levi Pinfold ilk resimli kitabı The Django’yla Booktrust Early Years En İyi Çıkış Yapan İllüstratör Ödülü’nü kazandı. İkinci kitabı Karabaş ile 2013 Kate Greenaway Madalyası’nı aldı.

Karabaş

Yazan-Resimleyen: Levi Pinfold
Çeviren: Tuvana Gülcan
Editör: Filiz Özdem
Sayfa: 28

Fiyat: 22 TL (KDV’den muaftır.)

YKY Doğan Kardeş / Çocuk – Resimli Masal (3-8 Yaş)

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code