İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yapı Kredi Yayınları’ndan Son Çıkanlar

Yapı Kredi Yayınları’nın Haziran ayı son çıkanlar listesini tanıtmaya devam ediyoruz. Her zaman olduğu gibi bu ayda 4 yetişkin ve bir çocuk kitabı olmak üzere toplam 5 kitabı kısaca tanıtacağız.

1- BİR LİMANDAN ÜÇ RESİM

“Düşünce halinde her şey kaybedilmiştir”

Tanıtacağımız ilk kitap Bir Limandan Üç Resim. İkinci Yeni’nin önde gelen şairlerinden İlhan Berk, ilkgençlik yılları sayılabilecek dönemde “İlhan Berk olmak” yolunda kişiliğini ve yazınsal yetilerini keşfederken, öykü, anlatı, tiyatro oyunu türünde sınıflandırılabilecek düzyazı olarak adlandırılan denemelerinde bulundu. Uzun erimli bir şiirin ilk eskiz çalışmaları gibi de değerlendirilebilecek, dergilerde kalan bu düzyazılardan oluşan Bir Limandan Üç Resim, İlhan Berk’in şiir dışında yazınsal türlerle “mesai”sine dikkat çekebilmek, yazınsal ve düşünsel evriminin oluşum aşamalarına ışık tutabilmek adına bir çaba. 

Bir Limandan Üç Resim

Yazar: İlhan Berk
Haz: Erol Gökşen
Editör: Fahri Güllüoğlu
Sayfa: 116, Fiyat: 16 TL

YKY Edebiyat  / Türk Edebiyatı – Anlatı

2- GÜNDEMDEKİ KONU

Tanıtacağımız ikinci kitap, ‘Gündemdeki Konu’. Türk edebiyatında 1950 kuşağının önemli temsilcilerinden olan sayın Onat Kutlar, sadece öykücülüğü ile sınırlı kalmamış, çevirmen, sinemacı, şair ve kültür insanı kimliğiyle de sürekli üretken olmuştur.

Gündemdeki Sanatçı kitabıyla bir arada değerlendirilebilecek Gündemdeki Konu, Onat Kutlar’ın Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan, ağırlıklı olarak medya, sinema temalı olmakla birlikte toplumsal meselelere doğru genişleyen, güncel nabzı tutan, eleştirel denemelerinden oluşuyor.

Yazıldığı dönemden günümüze, aradan geçen çeyrek yüzyıla bakılarak Türkiye’nin toplum-siyasetçi-aydın-medya çemberinde düştüğü kısırdöngüyü sorgulatacak türden, pek çoğu ironi merceğiyle okunabilecek makaleler.

Neyi arıyoruz gazetede?

Bizi acıtsa, kanatsa, karamsarlığa yöneltse bile gerçeği mi, yoksa bizi avutacak, rehavete salacak, ya da mış gibilerimizi okşayacak yumuşak bir kâğıt mendil mi?

Hani ne bebek kakasını, ne kanı, ne de alın terini hiç göstermeyen şık, güvenli ve zararsız, hijyenik kâğıtlardan birini mi?

“Onat, çağdaş Türkiye’nin bir ‘önsöz’üdür; çünkü sanatın, yazının, uygarlığın ‘sonsöz’ü yoktur… Onat yaşarken diriydi, öldükten sonra da diri kalacak.”

İlhan Selçuk

Yazar: Onat Kutlar
Editör: Fahri Güllüoğlu
Sayfa: 136, Fiyat: 16 TL (KDV’den muaftır.) 

YKY Edebiyat  / Türk Edebiyatı – Deneme

3- TÜRK ÂŞIK VE OZANLARI

Türk Âşık ve Ozanları tanıtacağımız üçüncü kitap. Türk Âşık ve Ozanları isimleri uluslararası etnomüzikoloji alanında Türkiye ile özdeşleşen Kurt ve Ursula Reinhard’ın 33 yıllık çalışmasının ürünü olup halen uluslararası literatürde âşıklarla ilgili alan çalışmasına dayanan en kapsamlı yayınlardan biri olarak kabul edilir. Kitabın en önemli özelliklerinden biri, içinde yer alan şarkıların bazılarının ilk defa yayımlanıyor olması ve zamanla bu kültür unsurları değiştiği veya kaybolduğu için tekrar toplanmalarının artık imkânsız olmasıdır.

Müzikolojik çalışmalar bakımından Reinhard’lar, Türk-Alman etkileşiminin kurucularındandır; geçmişte birlikte alan çalışmasına çıktıkları pek çok öğrencileri de bugün Türkiye merkezli konular çalışan yetkin akademisyenlerdir. Dolayısıyla Reinhard’ları bir akademik kolun –ekolün– başlangıcı olarak görmek mümkündür. Ancak Türkiye’nin Müziği ve birkaç makale dışında çalışmaları Türkçeye çevrilmediği için içeriği ve sundukları bulgular adeta sır olarak kalmış, sonuç olarak da Türkiye müzikolojisi Reinhard’ların ismini çok iyi bilmesine rağmen çalışmalarına ulaşamamıştır.

Türk Âşık ve Ozanları, Reinhard’ların Türkiye çalışmalarının Türk okur ve müzikolojisi tarafından daha yakından tanınmasının yolunu açacaktır.

Yazar: Ursula Reinhard – Tiago de Oliveira Pinto
Çeviren: Elif Damla Yavuz
Editör: Ali Suat Ürgüplü
Sayfa: 304, Fiyat: 32 TL (KDV’den muaftır.) 

YKY Sanat

4- ON DÖRT YAŞINDAKİ KÜÇÜK DANSÇI

Camille Laurens’ın, Edgar Degas’nın ilk kez 1881 yılında Bağımsızlar Salonu’nda sergilenen “On Dört Yaşındaki Küçük Dansçı” heykelinin hikâyesini, heykelin başlattığı tartışmaları, heykel için poz veren Marie Geneviève Van Goethem ve yaşıtı çocukların yaşadıkları dramı, Paris Operası’nın kulislerinin içyüzünü ve Degas’nın yaratım sürecini anlattığı ‘On Dört Yaşındaki Küçük Dansçı’ kitabı tanıtacağımız dördüncü kitap.

On Dört Yaşındaki Küçük Dansçı, sanatçıdan ziyade sanat yapıtının yanında durmayı tercih eden Laurens’dan samimi, özgün, deneme ile anlatının sınırlarında dolaşan ve sözünü sakınmayan bir metin niteliği taşıyor.

Yazar: Camille Laurens
Çeviren: Şehsuvar Aktaş
Editör: Korkut Erdur
Sayfa: 112, Fiyat: 14 TL (KDV’den muaftır.)

YKY Sanat / Küçük Sanat

5- BALONCUK

Çocuk kitaplarında bu ay, korkular ve kendine güvenme üstüne kısacık ve sıra dışı bir hikâye olan ‘Baloncuk’u ele alıyoruz.

Felya, o şeyin ilk ne zaman ortaya çıktığını hiç bilmiyordu.

Küçüklüğünden beri bir an olsun yanından ayrılmamıştı ki.

Hep oradaydı.

Üstelik kimse bunun farkında değildi…

Yazan: Timothée de Fombelle 
Resimleyen: Éloïse Scherrer
Çeviren: Hazel Bilgen
Editör: Korkut Erdur
Sayfa: 44 , Fiyat: 30 TL (KDV’den muaftır.) 

YKY Doğan Kardeş / Çocuk – Resimli Masal (5-8 Yaş)

Yapı Kredi Yayınları’nın Temmuz ayı son çıkanlar listesinde tekrar görüşmek dileğiyle.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code