İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeşilçam Tarihine Damga Vurmuş Eğlenceli Bir Serüven: Türk Sineması’nda Fantastik Filmler


Yazan: Gülçin Aras

Kaptan Amerika, Batman, Süpermen ve daha niceleri! Yerli ve taytlı süper kahramanları tanımaya hazır mısınız?

Türk sinemasının fantastik filmler tarihi, Turgut Demirağ’ın Hollywood filmlerinden esinlenerek 1952 yılında çekmiş olduğu Drakula İstanbul’da isimli filmle başlar. Bram Stoker’ın Kazıklı Voyvoda isimli romanından uyarlanan senaryo, Transilvanya ve Edirne’de geçer. Azmi’nin, Drakula’nın şatosuna avukat olarak adım atmasıyla Fantastik Türk Sineması’nda eğlenceli bir serüvene giriş yapılmış olur. Dünya sinema tarihinde Drakula’nın vampir dişlerinin gözüktüğü ilk film olarak hatırı sayılır bir önem taşır. Kitap ve senaryo arasında bazı değişiklikler gerçekleşmiştir. Bunların en eğlencelisi: Jonathan Harker’ın ağırbaşlı nişanlısının filmde hoş bir dansöze dönüşmesidir.

Kimi zaman Amerikan filmlerinin çeşitli taklitlerine öykünen Fantastik Türk Sineması, kimi zaman hepsinin yer aldığı melez filmler üretir.  Filmlerin orijinallikten uzak olması, ögeleri yerleştirme kaygısı güdülmesi ve yeterli sermayenin olmayışı; gülünç denilebilecek senaryolar, tiplemeler ve çekim açıları ortaya çıkarmıştır.

Bunlardan birkaçını sizler için derledik…

Süper Adam İstanbul’da

Cinayet ve uyuşturucu mafyasını çökertmek için gönderilmiş bir ajanı konu alır. Sivil kimliği telif haklarından dolayı Clark Kent yerine Kant Clark olan bu ajan, suçluları döverken pelerini kafasına dolaşan Süper Adamımızdır. Filmin hiçbir sahnesinde uçmaz süper adam. Bunu; “Neden geri dönmek için uçmak yerine uçağa binmeyi tercih ediyorsun?”, “Çünkü ben yalnızca kötülere uçarım sevgilim!” gibi yaratıcı bir diyalogla açıklar.

Çılgın Kız ve Üç Süper Adam

1973 yılında çekilen bu film, hiçbir Hollywood filminde göremeyeceğiniz trajikomik ögeler barındırır. Şeytanlara maaş dağıtılması, bıyıklı karton kutulardan robot yapılması ve erotik sahneleri ile ilginç yorumlanmış bir Yeşilçam filmidir. Çılgın kızın varlığı ise tam bir muammadır.

Bedmen ve Yarasa Adam

Bedmen, üç genç kadının ölüm nedenini araştırmaktadır. Ancak bildiğimiz Betmen’den daha esnek, daha akrobatikir. Dövüşlerde parendeler atar, amuda kalkar. Çapkındır da kendileri.

Dev Adam

İstanbul bir suç dalgasıyla kasıp kavrulur ve polisler son çare olarak Amerikalı süper kahraman Kaptan Amerika ve Meksikalı güreşçi Santo’yu çağırır. İşin garip yanı kahramanlarımız bu filmde hiç de alışık olmadığımız bir düşmanla karşı karşıyadır. Bu düşman; örümcek güçleri olmasa da çakısını yanından hiç ayırmayan, kaşları kostümüne sığmayan Örümcek Adam!

Süpermenler

Bir çeşit Süpermen taşlamasıdır. Murat, Yavşak ve Matrak üç sevimli üçkağıtçıdır. Süpermen’e benzer giysiler giyen taytlı kahramanlarımız hiçbir süper güce sahip değildir…

Gülçin Aras

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.