İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yoğun İlgi Üzerine “Nâzım’a Yolculuk” Sergisinin Süresi Uzatıldı

İş Sanat Kibele Galerisi, 2 Mayıs tarihinde açtığı, Türk şiirinin büyük ismi Nâzım Hikmet’in 63 yıllık yaşamından kesitler sunan “Nâzım’a Yolculuk” sergisini, gördüğü yoğun ilgi üzerine 14 Temmuz 2019, Pazar gününe kadar uzatmaya karar verdi.

Büyük Şair Nâzım Hikmet’in Selanik’ten Moskova’ya kadar uzanan yolculuğuna eşlik etme çabası olan sergide, gençlik yıllarından itibaren sürekli olarak hayallerinin peşinden giden, şiirler yazan Nâzım Hikmet’in hayatı ile ilgili şimdiye kadar bilinmeyen yönlerine dair izler bulmak mümkün.

Şairin büyük ailesi Vera, Ekber, Mehmet, Münevver, Ahmet Emin, Celile, Samiye, Yahya Kemal, Memet, İpekçi, Serteller, Naci Sadullah, Kemal Tahir, Orhan Kemal, Sedat Simavi ve Piraye gibi birçok isimden ve daha pek çok başka duraktan geriye kalan değerli yayın, belge, mektup ve fotoğraf “Nâzım’a Yolculuk” sergisi için bir araya getirildi.

“Nâzım’a Yolculuk”ta;

  • Şairin anneannesinin babası Müşir Mehmet Ali Paşa’nın 1878 yılında Almanya’nın başkenti Berlin Kongresi’nde Osmanlı heyetinde bulunurken bir Alman gazetesinde yayımlanan şiiri ve Türkçe çevirisi ile Alman besteci Reinhold Stöckhardt tarafından bestelenen ve Türkiye’de hiç icra edilmeyen bestenin notaları,
  • Berlin Kongresi zamanında yapılmış kartpostallar,
  • Nâzım Hikmet’in Heybeliada Bahriye Mektebi öğrenciliği sırasında yazdığı mektuplar ve fotoğraflar,
  • Kurtuluş Savaşı’na katılmak üzere Anadolu’ya geçen, ancak cephe yerine O’na ve yol arkadaşı Vâla Nureddin’e Bolu’da öğretmenlik görevinin verilmesiyle Zonguldak, İnebolu, Ankara, Bolu’yu kapsayan yolculuğu sırasında annesine yazdığı mektuplardan örnekler,
  • Nâzım Hikmet’in İstanbul’dan Paris’te yaşayan ressam annesi Celile Hanım’a yazdığı ve menekşe ile süslediği mektup,
  • Nâzım Hikmet’in, yurtdışına gittiği için ancak ölümünden sonra basılabilen ve en önemli eserlerinden biri olarak bilinen Kuvayı Milliye Destanı’nın İnkilâp yayınlarına basılması için kendi el daktilosunda yazıp verdiği nüshası,
  • Şairin yakın dostu Kemal Tahir ile karşılıklı ithaflarına konu olan ve Kemal Tahir’in ikinci basım için üzerinde düzeltme yaptığı Sağırdere romanı, ziyaret edip görülebilir.

Küratörlüğünü Sayın Prof. Dr. Haluk Oral’ın, tasarımını Sayın Emre Senan’ın, proje koordinatörlüğünü Sayın Rûken Kızıler’in üstlendiği “Nâzım’a Yolculuk” sergisi, 14 Temmuz 2019 tarihine kadar sanatseverlerin ziyaretine açık kalacak.

Sergiye paralel olarak Sayın Haluk Oral’ın kaleme aldığı “Nazım Hikmet’in Yolculuğu” başlık kitap da Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından basıldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code