İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yulia Alizade: “Dünya’da Kadın” kadınların gücünün tüm dünyaya olası etkisi hakkında büyük bir proje oldu

Türk bağımsız Ressam, Tasarımcı ve Film yönetmeni Yulia Alizade tarafından üç sene önce başlatılan “Dünya’da Kadın” projesi Mart 2022’de resmi olarak tamamlandı. 

Yulia Alizade, İstanbul doğumlu Azeri kökenli Türk sanatçıdır. Eğitimini yurt dışında ve Türkiye’de alan sanatçı, uluslararası festivallerde ve sergilerde Türkiye’yi temsil ediyor.

Bu projenin temel amacı neydi, Yulia Hanım?

Y.A.: Şu yaşadığımız dönemde kadınlar ülkelerinde kendi hakları için mücadele ediyor. Bazı yerlerde bu mücadele başarılı olmuş ve bazı yerlerde de başarılı olma yolunda ilerliyor. Ayrıca geçmişe bakarsak yeni hayatı başlatma gücüne sahip olurken kadın, insanların temel haklarını almak için hala bir şekilde çabalıyor. Bu durum aslında çok ilginç. Sanırım kadınlara kendi güçlerine ve karakterlerine biraz daha inandırmaya çalıştım. ‘Erkek baştır, kadın boyundur’ diyorlar, dolayısıyla boynumuzun nereye çevrildiğine dikkat çekmek istedim.

Deniz Kenarında adlı tablo

2019 yılında ‘Deniz Kenarında’ tablonuzu İstanbul’da özel serginizde gösterdikten sonra “Dünya’da Kadın” serisini oluşturmaya karar verdiğinizi söyleyebilir miyiz?

Y.A.: Evet. Bu projeyi başlatmak için ilham gerekiyordu. Bir gün Alanya’dayken plaja gittim ve iki kadın gördüm. Onlar çok şık giyinmişlerdi ve çok mutluydular. Yanımda kalem vardı. Hemen eskiz yapmaya başladım. Böylece “Dünya’da Kadın” serisine ‘Deniz Kenarında’ adlı tablo ile başladığımı söyleyebilirim.

Üç sene önce ‘Yeni tablolar tamamen psikolojik olacak’ dediniz. “Dünya’da Kadın”ı önce tablo serisi olarak mı düşündünüz?

Y.A.: İnsanları duygularıyla ve kendi dünyasıyla tanıştırmak istiyorum. Benim için tuval veya film olsun yeter. Dolayısıyla çalışmalarımı tablo serisi olarak oluşturmaya başladıktan sonra iş projeye dönüştü.

2021 yılında “Dünya’da Kadın” projesi kapsamında motorla tek başına 1000 km yol yaparak Türkiye’de bunu gerçekleştiren ilk kadın oldunuz. Bununla ne göstermeyi amaçladınız?

Y.A.: ‘Kadınlar her şeyi yapabilir’ diyerek kadınların mucize gücünü göstermek asıl amacımdı. Sıcak havada, yolda tek başıma olmaktan korkmadım fakat yolculuğun bazı kısımlarında zorluk çektim. Ülkemizin ne kadar güzel bir  doğaya sahip olduğunu düşünerek yola devam ettim ve rekorumu kırdım.

“Dünya’da Kadın” projesi kapsamında çektiğiniz kısa filmden bahsedebilir misiniz?

Y.A.: Bu film birçok ülkede ödül aldı. Kısa animasyon film olan ‘Sevil’, yönetmen olarak gerçekleştirdiğim en güzel projelerden biridir. ‘Güzellik senin içindedir’ sloganıyla yola çıkarak hem çocukların hem yetişkinlerin kalplerine dokunan bir çalışma ortaya çıkmasını sağladı.

Böyle projeleri gerçekleştirmek için nereden ilham alıyorsunuz?

Y.A.: Genelde bana ilham getiren şeyler: İnsanlar, doğa ve seyahatlerdir. İnsanların ne kadar güçlü ve aynı zamanda ne kadar zayıf olduğuna hayranım. Bizim ne büyük pençemiz ne de hızlı koşabilme yeteneğimiz var. Fakat beynimiz çok gelişmiş. Bu bir sorumluluktur.

Şimdi, 2022 yılında “Dünya’da Kadın” projesi tamamen neyi kapsıyor?

Y.A.: 10 tane tablo (yağlı boya: Pasaport, Waiting, Temptation, 21.00PM, Ilıca.Water, Freedom, İn the air, Deniz atı; sulu boya: Deniz kenarında; boyama kalemi: Hausschuhe), Animasyon kısa film ‘Sevil’ ve ‘1000 km motorla’ seyahat rekoru. “Dünya’da Kadın” serisi resmen bitti. Bunu içimde hissettim. Bu, kadınların gücü ve kadınların gücünün tüm dünyaya olası etkisi hakkında büyük bir projeydi.

Geçen sene sonu kişisel sergi ‘Liberta’, ardından ülkeye büyük katkı gösteren bağımsız kadın ressam olarak teşekkür ödülü aldınız. Yakın zamandaki projelerinizden biraz bahsedebilir misiniz?

Y.A.: “Dünya’da Kadın” serisi ve onunla alakalı projeleri sanatseverler ile ilk Türkiye’de buluşturmayı hayal ediyorum. Bunu gerçekleştirebileceğim alan hakkında görüşmeleri başlattık.

Yulia Alizade:  instagram @artist.alizadewww.yuliaalizade.com

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code