İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Zehra Başaran “Beş Element” Adlı Sergisiyle Gala Galeri’de

Ressam Zehra Başaran “Beş Element” adlı kişisel sergisiyle Gala Galeri’de sanatseverlerle buluştu. 28 Nisan’da açılan sergi 12 Mayıs tarihine kadar ziyarete açık olacak.

BEŞ ELEMENT

Beş element; ( ağaç, ateş,toprak, metal, su) Tao’ cu görüşe göre doğada ancak bu beş elementin dengesi ile mutluluğu yakalamak mümkündür. İnsan da doğadan bir parça olduğu için, yaşadığı tüm zıtlıkların bir dengesini oluşturmak durumundadır. Sergide bulunan resimler; bu beş elementin varlığı, yokluğu, azlığı ve çokluğu karşısındaki insan ve hayvan halleridir. Zehra Başaran’ın son dönem resimlerinde ışık, doğaya insana ve objelere etkisi üzerinde yoğunlaşmıştır. Işığın fiziksel etkisi, psikolojik çağrışımları beraberinde getirmiştir. Zamanla biçimi de ele geçirip, mekânda ve figürde verilmek istenen duyguyu desteklemeye başlamıştır. Bazen şiddetini artırarak yön değiştirerek vurgu yapılacak konu için kullanılmıştır.

Bazen de konun ta kendisi olmuştur. Işığın şiddetini artırması sonucunda, ateş ortaya çıkmıştır. Beş elementten biri olan ateş, dünyanın oluşumundan bu yana, yaşamın belirgin bir işaretidir. Ateşin olduğu yerde yaşam ve insan vardır. Fiziksel olarak çok büyük bir güce sahip olan ateş, resimdeki dominant karakteri nedeniyle, resmin öznelerinden biri hâline dönüşmüştür. Bu noktada karanlığı da beraberinde getiren ateş,  resimdeki etkisini hem  biçimsel hem de psikolojik anlamda artırmıştır. Aydınlık ve karanlık renklerin paletiyle birlikte, resmin konuları da bu zıtlıklar üzerinden  şekillenmiştir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code