İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Zihnimizdeki Kelimelerin Gerçek Anlamları; ”Anlam: Anlambilime Giriş”

Oxford Üniversitesi profesörlerinden Paul Elbourn’un kaleme aldığı “Anlam: Anlambilime Giriş” kitabı The Kitap Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı. Kitap, gerçekte “anlam” dediğimiz şey nedir? Zihnimizdeki kelime açıklamaları ne kadar doğrudur? Basit bir kelimenin anlamını sorduğunuz iki kişinin vereceği cevap aynı mı olacaktır? Sözlüklerin bize verdiği tanımlar kesinlikle doğru mudur? Bir kelimenin anlamı her zaman, her yerde ve herkes için aynı mıdır? gibi soruların yanıtlarını veriyor.

Günlük yaşamda kullandığımız kelimelerin anlamlarını bildiğimizi düşünürüz. Bilmediğimiz bir kelimeyle karşılaştığımızdaysa elimize geçen ilk sözlükten konuyla ilgili maddeye bakarız ve verilen karşılıkları okuyarak o kelimenin anlamını öğrendiğimizi düşünürüz. Konuyla ilgili Oxford Üniversitesi profesörü Paul Elbourn’un “Anlam: Anlambilime Giriş” kitabı The Kitap Yayınları etiketiyle okurlarıyla buluştu. Kitapta gerçekte “anlam” dediğimiz şey nedir? Zihnimizdeki kelime açıklamaları ne kadar doğrudur? Basit bir kelimenin anlamını sorduğunuz iki kişinin vereceği cevap aynı mı olacaktır? Sözlüklerin bize verdiği tanımlar kesinlikle doğru mudur? Bir kelimenin anlamı her zaman, her yerde ve herkes için aynı mıdır? soruları ve  kabul gören düşünceleri tartışmaya açıyor. Yazar, gerçek dünyadan ilgi çekici örneklerle konuyu herkesin anlayabileceği ve keyifle okuyabileceği bir halde okuyucuya sunuyor.

Yazar Hakkında

Profesör Paul Elbourne, Oxford Üniversitesi, Magdalen College’da öğretim üyesidir. Yüksek lisansını Oxford Üniversitesi’nde Genel Dilbilim ve Karşılaştırmalı Filoloji programında yapmış, doktorasını ise MIT’de dilbilim ve felsefe çalışmalarını da içeren Anlambilim programında tamamlamıştır. Lisans düzeyinde genel felsefe, ahlak felsefesi, etik, uygulamalı etik, bilgi ve gerçeklik, genel dilbilim, Wittgenstein, mantık ve dil felsefesi konulu dersler verirken lisansüstü düzeyde biçimsel anlambilim ve dil felsefesi dersleri vermektedir. Doğal dillerin anlambilimi ve dil felsefesi alanlarındaki araştırmalarını sürdürmektedir. Yayımlanmış diğer kitapları: Situations and Individuals (2005), Definite Descriptions (2013).

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scan the code